اشنایی با گاز طبیعی مایع شده (LNG)

ال ان جی

گاز طبیعی مایع شده عمدتاً از متان (بیش از 90%) و مقادیر کمی اتان، پروپان، بوتان و نیتروژن تشکیل شده است.

محصول LNG که در فشارهای اتمسفریک (احجام زیاد) و یا تحت فشار (احجام کم)، در دمای منفی 162 درجه سانتیگراد ذخیره می­ شود، مایعی است بی­رنگ، بی­ بو و غیر سمی که حجم آن در اثر مایع شدن 600 برابر کمتر از گاز طبیعی در شرایط نرمال است.

 ناخالصی­  های موجود در گاز طبیعی (شامل نیتروژن، جیوه، رطویت، گازهای اسیدی و هیروکربورهای سنگین) می ­بایست پیش از مایع­ سازی گاز جداسازی شود تا مشکلات عملیاتی (مانند یخ­ زدگی) در حین فرایند تولید، ذخیره­ سازی و حمل LNG بوجود نیاید.

lng چیست ؟

ال ان جی درواقع همان گاز طبیعی است که از طریق سردسازی به مایع تبدیل شده است و در حوزه های مختلفی از گرم سازی خانه ها تا نانوایی و حمل نقل کاربرد وسیعی دارد .

مطالعه بیشتر: گاز متان چیست؟

تاریخچه گاز ال ان جی

استفاده از گاز ال ان جی از سال 1912 اغاز شد زمانی که کشور المان تصمیم گرفت برای حمل نقل ان از خطوط لوله استفاده کند.

 

روش حمل LNG

ال ان جی معمولا توسط مخازنی به اسم مخزن کرایوژنیک حمل می شود .همچنین برای حمل این ماده ان را تا دمای 162- درجه سانتی گراد سرد می کنند تا تبدیل به مایع شود و نیاز به فضای کمتری برای جابجایی و حمل داشته باشد.

لازم به ذکر است که کشتی های حمل کننده این محصول می بایست تجهیزات ایمنی و تشخیص خطر را برای حمل ان داشته باشند که از جمله این تجهیزات سنسورهای مدرن جهت تشخیص نشت محصول و همچنین امکانات مربوط به کنترل حریق می باشد .

زنجیره تولید و عرضه LNG به شرح ذیل است

• دریافت، اندازه گیری و فشارافزایی (در صورت نیاز) گاز
• حذف گازهای اسیدی، رطوبت، جیوه و هیدروکربورهای سنگین
• پیش سردسازی تا دمای حدود منفی 50 درجه سانتیگراد
• سردسازی تا دمای حدود منفی 150 درجه سانتیگراد
• کاهش فشار، حذف نیتروژن و ذخیره سازی LNG تولیدی
• حمل LNG به بازارهای مصرف
• ذخیره سازی LNG و تبخیر مجدد

 بازار جهانی ال ان جی (LNG)

اندازه بازار ال ان جی در جهان

اندازه بازار ال ان جی در سال 2019 به میزان 102.2 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است همچنین پیش بینی ها حاکی از این موضوع است که تا سال 2030 این عدد به میزان 208 میلیارد دلار افزایش می یابد .

 ظرفیت­ های تولید LNG

ظرفیت­ های تولید LNG

واحدهای تولید LNG به دو دسته اصلی مقیاس بزرگ (Baseload) با ظرفیت بیشتر از 1.5 میلیون تن در سال و مقیاس کوچک (Small scale) با ظرفیت کمتر از 1.5 میلیون تن در سال تقسیم ­بندی می­شوند. محصول واحدهای بزرگ معمولا با کشتی­ های غول­ پیکر به مقاصد مصرف حمل شده و پس از تبخیر به مصارف نیروگاهی رسیده و یا به خطوط سراسری انتقال گاز تزریق می­شود.

محصول واحدهای کوچک LNG نیز با تانکرهای حمل، کشتی ­های کوچک و ناوگان ریلی به مقاصد مورد نظر مانند نقاط دور از شبکه، ایستگاه­  های سوختگیری LNG در دریا و خشکی و واحدهای CNG فرستاده می­شود.

مزایای گاز طبیعی مایع شده

گاز طبیعی مایع شده، پاک­ترین سوخت فسیلی است که در بسیاری از کشورها از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی به سوخت­های مایع مانند گازوئیل، نفت کوره و مازوت ترجیح داده می­شود. این محصول به دلیل شرایط نگهداری (فشار عملیاتی پایین) در مقایسه با گاز طبیعی فشرده شده (CNG) از ایمنی بسیار بالاتری برخوردار است.

جهت دانلود فایل کاتالوگ LNG به روی دکمه بالا کلیک کنید.

کشورهای صادر کننده ال ان جی

از مهم ترین کشورهای صادر کننده LNG در جهان میتوان به اندونزی ، نیجیریه ،روسیه که در این بین روسیه بالاترین میزان صادرات این محصول را به جهان دارد.