اکسیژن مایع در تولید شیشه

اکسیژن مایع در تولید سیشه


درباره ی صنعت شیشه گری

تکنیک ها و فرآیندهای ساخت شیشه در طول زمان تکامل یافته است. در جامعه مدرن شیشه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است که به طور گسترده در ساخت و ساز، صنعت خودرو و کاربردهای خانگی استفاده می شود. در تولید شیشه، ترکیبی بین ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی با کاربرد و محیطی که شیشه در معرض آن قرار می گیرد، متفاوت است. تولید شیشه که در زمان قدیم شاخه ای از هنر محسوب میشد، اکنون به یک صنعت در مقیاس بزرگ تبدیل شده که شامل پیچیدگی ها و فناوری های خاص خود است. شیشه های امروزی به چند دسته ی شیشه ظروف غذاخوری، شیشه شناور و الیاف شیشه نوری طبقه بندی می شوند. طبقه بندی فرعی بر اساس ماهیت برنامه و تقاضای مشتری انجام می شود.

کاربرد گاز اکسیژن و نیتروژن در تولید شیشه
کاربرد گاز اکسیژن و نیتروژن در تولید شیشه

صنعت شیشه به دلیل ماهیت محصول هنگام استفاده از شیشه بسیار حیاتی است زیرا ناهنجاری ها به راحتی در محصول نهایی قابل شناسایی هستند. در صورتی که گازها در فرآیندهای مختلف در ساخت شیشه استفاده شوند. ناخالصی های موجود در گازها باید در محدوده مجاز بررسی و نگهداری شوند که در غیر این صورت باعث هدر رفتن حجم زیادی می شود.

خواص نوری و حرارتی و استحکام، برخی از ویژگی های کلیدی محرک صنعت شیشه هستند. بخش‌هایی از این ویژگی‌ها به کیفیت گازهای مورد استفاده در فرآیند نسبت داده می‌شوند. تغییرات در سطوح خلوص یا جیره اختلاط گازها برای تغییر کیفیت گازها ایجاد می شود.

نقش اکسیژن در تولید شیشه
نقش اکسیژن در تولید شیشه

کاربرد دو گاز صنعتی نیتروژن و اکسیژن در صنعت شیشه گری:

اکسیژن:

این گاز عمدتاً برای دو کاربرد استفاده می شود:
1-  برای ذوب شیشه در کوره ها
2- صیقل دادن شیشه برای ایجاد ظاهری درخشان. یا مخلوط این گاز با هوا یا با مشعل های سوخت اکسیژنی / ترکیب اکسیژن هیدروژن استفاده می شود.

نیتروژن: 

استفاده از نیتروژن در درجه اول برای ایجاد اتمسفر بی اثر در یک حمام n و حفظ فشار مثبت برای تولید شیشه فلوت است.

همچنین در صورت تمایل برای اشنایی بیشترمیتوانید این مطلب یعنی نیتروژن مایع و کاربرد های ان را مطالعه بفرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید