صنایع غذایی
_

مشخصات

مخازن کرایوژنیک قابل استفاده در صنایع غذایی

مخزن دو جداره است که  از دو مخزن خارجی و داخلی تشکیل شده است که مخزن اصلی(استیل) درون یک پوسته خارجی(کربن استیل) قرار می گیردو حد فاصل این دو مخزن ، با استفاده از مواده پرلیت عایق می گردد.کارکرد این مخازن برای نگهداری مایعات فوق سرد با دمای (196- نیتروژن مایع)(183- اکسیژن مایع)می باشد.
مخزن درونی و لوله های درونی مخزن ، از جنس استنلس استیل می باشد که این امر در کنار تست های زیادی که بر روی مخزن انجام می گیرد موجب تضمین مرغوبیت و کیفیت مایع و یا گاز مصرفی می باشد.
این مخازن با استفاده از تکنیک های پیشرفته و فناوری روز دنیا که تحت سیستم کنترل کیفیت می باشد، ساخته می شود.
آیتم های متعدد در طراحی و ساخت این مخازن را جزو تجهیزات پیشرفته در سطح دنیا قرار داده است، که با رعایت تمامی این موارد عمر کارکرد این مخازن 40 سال می باشد.

مخازن کرایوژنیک(نیتروژن مایع) در صنایع غذایی کاربرد های زیادی دارند و از جمله آنها می توان به صنایع : IQF (انجماد سریع)، بستنی، آب میوه، صنایع بسته بندی، صنایع روغن، نوشیدنی های گازدار و یخ خشک اشاره کرد.
مخازن مورد استفاده در مجموعه های مواد غذایی معمولا با ظرفیت های 1 تن تا 30 تن و فشار کاری 5 تا 15 بار می باشد.

_

صنایع غذایی

مخازن کرایوژنیک در صنایع غذایی کاربرد های زیادی دارند

نیتروژن مایع یا ازت مایع که حالت مایع گاز نیتروژن خالص می باشد یکی از پرکاربردترین مایعات کرایوژنیک (مایعاتی که نقطه جوش کمتر ۱۵۰- درجه سانتی گراد یا ۲۳۸- درجه فارنهایت دارند) است که همواره به عنوان یک گازمایع باید در درجه حرارت بسیار کم نگهداری شود.

از آنجایی که ازت مایع، در دمای ۱۹۶- درجه سانتیگراد (۳۲۰- درجه فارنهایت) به جوش می آید، می تواند در هنگام کار خطرات بسیاری از جمله سوختگی شدید و به دلیل انجماد فوری، صدمات جدی تری را ایجاد نماید.

نیتروژن مایع به عنوان یک عامل برودتی اصلی در صنعت خنک‌‌سازی، سرمایش و انجماد مواد غذایی به کار می‌رود. به دلیل دمای بسیار پایین این گاز، منجمد سازی از طریق غوطه‌‌ور کردن مواد در نیتروژن مایع سریع‌ترین راه شناخته شده برای تهیه‌ بسته‌های غذایی “IQF” یا «بسته‌های غذایی منجمد انفرادی» است. نیتروژن مایع همچنین نقش اصلی در جلوگیری از فساد، تغییر رنگ و تخمیر مواد غذایی را بازی می‌کند و به همین دلیل سیستم بسته‌بندی در اقتصاد خرد و فروشگاهی را بهبود بخشیده‌ است.

کاربرد مخزن در انجماد مواد غذایی
_

اطلاعات فنی

مخازن کرایوژنیک قابل استفاده در صنایع غذایی

نیتروژن مایع خطرناک است؟

نیتروژن مایع به دلیل تبخیر حتی در چند لیتر باعث افزایش درصد نیتروژن هوا و در نتیجه کاهش اکسیژن خواهد شد بدین منظور توصیه می شود از نیتروژن مایع در فضاهای بسته استفاده نشود، که استفاده در فضای بسته به این صورت می تواند موجب سردرد، بیهوشی و یا حتی مرگ گردد.و از دیگر خطرات احتمالی که باید به آن آگاه بود تماس با نیتروژن مایع است که باعث سوختگی شدیدی شده و میتواند موجب از کار افتادن اعضا و یا حتی از دست دادن جان افراد شود و موجب مرگ فرد گردد.

چطور نیتروژن مایع را نگهداری می نمایید؟

هنگامی که ظرفی بطور مناسبی از هوای محیط ایزوله شود، نیتروژن مایع می تواند ذخیره و حمل شود. ( به عنوان مثال در تانک ازت). دما در 77 درجه کلوین همراه با جوشیدن آهسته نیتروژن مایع که نتیجه آن نیتروژن می باشد، ثابت نگه داشته می شود.

نیتروژن مایع چقدر سرد است؟

( بین 44/320- درجه فارنهایت تا 346- درجه فارنهایت ). در دمای کمتر از 63 درجه کلوین، نیتروژن یخ می زند و تبدیل به جامد می شود. بالاتر از دمای 2/77 درجه کلوین، نیتروژن می جوشد و تبدیل به گاز می گردد. تا زمانی که نیتروژن مایع از اتمسفر بدست می آید، آن ارزان و به ندرت یخچالی می باشد.

چطور نیتروژن مایع را تخلیه کنیم؟

هرگز نیتروژن مایع را در مکان های بسته یا مکان هایی که افراد دیگر ممکن است وارد شوند تخلیه نکنید. تخلیه نیتروژن مایع باید در فضای بیرون و در یک مکان امن صورت گیرد. نیتروژن مایع را به آرامی روی زمین شنی یا زمین لخت جایی که بتواند بدون ایجاد خطر تبخیر شود، بریزید. نیتروژن مایع را روی پیاده رو و کف خیابان نریزید.

کاربرد مخازن در صنایع غذایی

_

IQF

انجماد سریع

 با اسپری نیتروژن مایع با دبی مشخص بر روی محصولات پروتئینی تازه و گرم می توان بسرعت در عرض کمتر از یک دقیقه محصولات کاملا منجمد شده با کمترین هزینه را بدست آورد که این روش دارای مزایای زیادی به لحاظ عدم مصرف انرژی برق و هزینه های آن و سرعت بالای خنک سازی را بدنبال دارد.در این روش بافت محصول به دلیل سرعت در انجماد سالم می ماند.

Ice Cream

بستنی

تولید بستنی نیتروژنه چندی است که در کشور رواج یافته است و با استفاده از نیتروژن مایع میوه را به صورت مستقیم تبدیل به بستنی می کند.
از این روش در کارخانجات تولید بستنی برای بستنی هایی با روکش میوه ای استفاده می شود.

Juice

آب میوه

نیتروژن برای نوشیدنی های غیر گازدار موثر است برای مثال نیترژن برای حفظ کیفیت نوشابه های بدون گاز مانند چای سرد آبمیوه و یا انواع شیر استفاده میشود.مخلوط دی اکسید کربن و نیتروژن برای سرو نوشیدنی های سرد پرکاربرد است.
اتصال مخازن نیتروژن به دستگاه نیتروز یکی از کاربرد ها در این صنعت می باشد.

Package Collapse

 بسته بندی

از گاز نیتروژن ( N2) به عنوان گاز بی اثر ، جهت جایگزین کردن با اکسیژن در بسته بندی ، استفاده می شود . تا مانع از اکسیداسیون مواد غذایی شود . همچنین گاز نیتروژن به علت پایین بودن قابلیت حل شدن در آب ، میتواند در جهت جلوگیری از فروپاشی بسته ها ( Package Collapse ) و یا حفظ حجم داخلی بسته ، مورد استفاده قرار گیرد .

Oil

صنایع روغن

کاربردهای گاز ازت در صنایع غذایی هم متنوع است. وقتی برخی مواد غذایی مثل روغن های نباتی ذخیره می شوند. گاز ازت در آن ها دمیده می شود. خواص خنثی بودن این گاز می تواند برای حفاظت در برابر افت کیفیت ناشی از اکسید شدن با خارج کردن هر هوایی که در مایعات محبوس شده کمک کند. همین طور در مخازن نگهداری مایعات، از مایعات با پر کردن فضای تبخیر محفظه با گاز نیتروژن محافظت می کند (خاصیت پوششی).

CO2

نوشابه

دی اکسید کربن برای گازدار کردن نوشیدنی ها کاربرد دارد.مخزن گاز کربنیک(مایع کربنیک)با فرایند مخصوصی تولید می شود.گاز کربنیک با مزه ترش ملایم، نوعی مزه تند و احساس خاص و تحریک کننده مطلوبی دارد که از تماس آن با سطح زبان به وجود می آید. مزه ترش آن بخاطر این است که گازکربنیک در ترکیب با آب ایجاد یک اسید بسیار ضعیف به نام اسیدکربنیک می کند و اسیدها ترش مزه هستند. در واقع ایجاد همین اسیدکربنیک است که باعث بهبود عمل هضم در دستگاه گوارش می شود.

پروژه های اجرایی ما در صنایع غذایی

فرآیند انتخاب مخزن کرایوژنیک مناسب

موقعیت قرار گیری

موقعیت قرار گیری مخزن از نظر شارژ با تانکر های حمل یا از طریق کولد باکس باید بررسی گردد. در صورتی که از این مخازن برای ذخیره سازی استفاده می گردد باید شرایط تخلیه را نیز در نظر گرفت. اگر از مخازن نیتروژن مایع برای شرایط اضطراری استفاده می کنید موقعیت مخزن بسیار استراتژیک می باشد.

محل نصب

در شرکت ها باید محل نصب بررسی شود که آیا در محوطه مورد نظر امکان نصب مخزن اکسیژن با این شرایط وجود دارد!آیا موقعیت برای قرار گیری جرثقیل مناسب می باشد! و ….

طرح توسعه مجموعه

به دلیل عمر طولانی مدت مخازن کرایوژنیک بهتر است که حداقل طرح توسعه  تا چندسال آینده در نظر گرفته شود

قیمت مناسب

قیمت مخازن کرایوژنیک شرکت زمهریر به دلیل ساخت به صورت خط تولید قابل رقابت با نمونه شرکت های ترکیه،هند،… و حتی اروپایی می باشد.

خدمات پس از فروش

این شرکت از زمان عقد قرار داد با استفاده از جلسات فنی کلیه نیاز های مشتری اعم از موقعیت،شرایط نصب،شرایط کارکرد،ابزار دقیق و …را مورد بررسی قرار می دهد تا مخزن یا مخازن به صورت یکسان در فرایند قرار گیرند.این همراهی در زمان فنداسیون ریزی،نصب ،راه اندازی ،اجرای پایپینگ و …ادامه دارد.
24 ماه گارانتی و 120 ماه خدمات پس از فروش شاهد این موضوع می باشد.

کیفیت

واحد طراحی کنترل کیفیت با دانش فنی روز دنیا در کنار تیم تولید بسیار قوی این شرکت با تجربه ساخت بیش از 50 مخزن کرایوژنیک تضمین کننده کیفیت این مخازن می باشند.

فاینال بوک

مدارک فنی از ابتدا پروژه به صورت کاملا استاندارددر فاینال بوک قرار می گیرد تا در صورت نیاز مرجع کاملی از کلیه فعالیت های پروژه باشد.
شایان ذکر است که تمامی مراحل اعم از دفترچه طراحی، اطلاعات فنی و فاینال بوک این شرکت مورد تایید یکی از پنج برند برتر مخزن ساز دنیا می باشد.

1 تن

این مخازن به صورت قابل حمل(نیسانی) در  فشارهای 16 و 32 بار برای گاز های :اکسیژن مایع، نیتروژن مایع، آرگون مایع و CO2 مایع آماده تحویل می باشند.

4 الی 6 تن

این مخازن به صورت ایستاده در بیشینه فشار 16 بار

برای گاز های : اکسیژن مایع، نیتروژن مایع، آرگون مایع و CO2 مایع آماده تحویل می باشند.

10 تن

این مخازن به صورت ایستاده در بیشینه فشار 10 و 16 بار آماده تحویل می باشد و در حالت ایزوتانک کرایوژنیک و سمی تریلر کرایوژنیک در بیشینه فشار 10 بار برای گاز های : اکسیژن مایع، نیتروژن مایع، آرگون مایع و CO2 مایع آماده تحویل می باشد

20 تن

این مخازن به صورت ایستاده در بیشینه فشار 10 و 16 بار آماده تحویل می باشد و در حالت ایزوتانک کرایوژنیک و سمی تریلر کرایوژنیک در بیشینه فشار 10 بار برای گاز های : اکسیژن مایع، نیتروژن مایع، آرگون مایع و CO2 مایع آماده تحویل می باشد

25 تن

این مخازن به صورت ایستاده در بیشینه فشار 10 و 16 بار آماده تحویل می باشد  برای گاز های : اکسیژن مایع، نیتروژن مایع، آرگون مایع و CO2 مایع آماده تحویل می باشد

30 تن

این مخازن به صورت ایستاده در بیشینه فشار 12 بار آماده تحویل می باشد  برای گاز های : اکسیژن مایع، نیتروژن مایع، آرگون مایع و CO2 مایع آماده تحویل می باشد
لازم به ذکر است این شرکت با توانایی و تجربه ساخت و طراحی مخازن از  1تا 1000 تنی قابلیت ساخت هر نوع مخزن با هر فشار در خواستی را دارا می باشد.
مدت زمان ساخت مخازن کرایوژنیک با ظرفیت کمتر از 30 تن در حدود (4 ماه) می باشد و مدت زمان ساخت مخازن کرایوژنیک بیش از 30 در حدود (6 تا 8 ماه)می باشد.